26 Ağustos 2011 Cuma

NEDEN TFF?


Portekiz’de 2007-2008 sezonu. Porto ikinci ile arasında 20 puan fark yapmış. Üçüncü Guimaraes dördüncü Benfica. Birden 2004 yılında bazı maçların hakemlerine rüşvet verildiğine yönelik Altın Düdük (Apito Dourado) adı altında soruşturma başlatılıyor. Soruşturmaya paralel olarak Portekiz Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu soruşturmada adı geçenler aleyhine iki dosya açıyor.

2004’de başlayan soruşturma Portekiz Mahkemeleri’nde devam ederken 2008 yılında Portekiz Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu kendi soruşturmasını tamamlayıp; Beira-Mara ve Amadora maçlarında Porto kulübünün hakemlere rüşvet girişiminde bulunduğuna kanaat getiriyor. Bunun üzerine dönemin Porto başkanına 2 yıl spor faaliyetlerinden men ve 10.000£, Porto kulübüne ise 150.000£ ve 2007-2008 sezonunda 6 puan silme cezası veriyor.

Porto başkanı kendi adına Portekiz Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’na başvuru yaparken Porto kulübü tahkime gitmiyor ve para cezasını ödüyor (zaten 20 puan önde ligi bitirdiği için silinen puanlar neticesinde sıralamadaki yeri değişmiyor).

Çeşitli yayın kuruluşlarındaki haberler üzerine UEFA, olayı araştırmak üzere 14 Mayıs 2008 tarihinde Portekiz Futbol Federasyonu’na (PFF) başvuruyor.
-    
      15 Mayıs 2008’de PFF, Porto hakkında kararın itiraz edilmediği için kesinleştiğini ancak başkanın itirazı üzerine başkana ilişkin dosyanın tahkimde olduğunu yazıyla bildiriyor.
-       
     23 Mayıs 2008 tarihinde UEFA Genel Sekreteri, Porto’nun Şampiyonlar Ligi’ne (CL) katılım şartlarını sağlayıp sağlayamadığının UEFA Hukuk Kurulu’nda değerlendirilmesini talep ediyor.
-        
      29 Mayıs 2008’de UEFA Disiplin Müfettişi (aynen FB örneğinde olduğu üzere) Porto’nun CL’ye katılımının reddini istiyor.
-          
     2 Haziran 2008’de PFF (buraya dikkat!) “Porto başkanının itirazlarına karşı Porto kulübüne isterse cevap verebileceğine ilişkin yazı yazıldığını ve bu durumun kulüp yararına olabileceğini” faksla UEFA Disiplin Kurulu’na bildiriyor.
-         
       3 Haziran 2008 tarihinde Porto UEFA soruşturmasına cevap veriyor ve 4 Haziran 2008’de UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu, UEFA Şampiyonlar Ligi Yönergesi (Regulations of the UEFA Champions League 2008/2009) md. 1.04’e göre şüphe götürmez şekilde PFF tarafından suçlu bulunan Porto’nun CL’ye katılmasına izin vermeyeceği kararını alıyor.
-        
        6 Haziran 2008 Porto karara karşı UEFA Takim Kurulu’na başvuruyor. Tahkim duruşma günü 13 Haziran 2008 olarak belirleniyor. Bu arada UEFA Hukuk Kurulu aracılığı ile 2007-2008 sezonunda Portekiz Ligi’nde 3. ve 4. olan Guimaraes ve Benfica’yı “CL Yönergesi’nin 1.07. maddesi uyarınca CL’den men edilen kulübün yerine sıralamada en iyi olan kulübün yer alacağı hükmüne dayanarak CL 3. ve 2. ön elemesinde oynama ihtimallerinden ötürü” davaya katılmaya davet ediyor.
-         
       13 Haziran 2008 tarihinde UEFA Tahkim Kurulu kararı hem usul hem de esas yönünden bozarak tekrar UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu’na gönderiyor.

Buraya kadar bu günlerde yaşadığımız ve ilk kez tecrübe ettiğimiz şike olayına benzer bir davanın UEFA Tahkim Kurulu kararına kadar seyrini özetledim. Şimdi size UEFA Tahkim Kurulu kararını açıklayarak kanımca neden UEFA’nın FB aleyhine karar vermekten kaçındığını, sorumluluğu TFF’ye yüklediğini anlatacağım.

UEFA Tahkim Kurulu 13 Haziran 2008 tarihli kararında “Portekiz yetkili mercileri tarafından başkanın itirazı sonucu verilecek karar CL 08/09 sezonu başlamadan öğrenilemeyeceğinden ve fakat bu şartlar altında Porto kulübünün zarar görmesi ve bu zararın tamirinin mümkün olmayacağından bahisle CL’ye giriş izni tanınması gerektiğini” düşünmektedir (Bu esastan bozma nedeni olup usul bakımından Guimaraes ve Benfica’ya dilekçeleri için yeterli süre verilmediğinden bahsedilmektedir).

Karardan anlaşılacağı üzere, hakkında ulusal federasyonu tarafından kesin suretle karar verilmesine rağmen sırf başkanına ilişkin yargı/disiplin süreci sonlanmadığı için Porto aleyhine karar verilmemesi gerektiği görüşündedir UEFA Tahkim Kurulu.  Ayrıca bu karar Benfica ve Guimaraes tarafından CAS’a taşınmış ve orada başvuruları reddedilmiştir[1].

Bu durumda kanaatimce UEFA 24.08.2011 tarihinde kendisi karar verip FB’yi CL’den men etseydi, 25.08.2011 tarihinde FB’nin tahkime başvurması ve yürütmeyi durdurma talebi ile CL kura çekimleri dahi gerçekleşmeyecekti.

Sonuçta karar ilk açıklandığında bu kanıda olmasam da şu an itibariyle FB’ye yapılan uygulamanın hukuksuz olduğu ve TFF’nin alet edildiği kanaatindeyim.


[1]  Arbitrations CAS 2008/A/1583 Sport Lisboa e Benfica Futebol SAD v. UEFA & FC Porto Futebol SAD & CAS 2008/A/1584 Vitória Sport Clube de Guimarães v. UEFA & FC Porto Futebol SAD, award of 15 July 2008.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder